Autorem wpisu jest Paweł Kranc – właściciel portalu vistislovenia.pl i biura podróży Starlight Travel specjalizującego się w organizacji podróży do Słowenii. Polecamy zapoznanie się z ofertą wakacji w Słowenii przygotowanej na rok 2021.


Pisząc ten tekst nie sposób jest pominąć obecną sytuację związaną z koronawirusem. Mam jednak nadzieję, że sytuacja się “wyprostuje” i już niedługo będziemy mogli razem z Wami planować wakacje w Słowenii.

Dla wielu naszych rodaków Słowenia to kraj “w drodze do Chorwacji”. Jak dobrze wiecie – jest z goła inaczej. Ten mały kraj ma bardzo wiele do zaoferowania. Od wysokich szczytów Alp po wybrzeże Adriatyku. Prócz tego winnice, kilkadziesiąt resortów termalnych i wiele, wiele więcej atrakcji.

Dla kogo słoweński kierunek?

Z pewnością oferta tego południowego kraju jest bardzo atrakcyjna dla osób ceniących aktywny wypoczynek, różnorodność przyrody, krajobrazu. Zarówno z alpejskich dolinach, jak również nad morzem czy podczas pobytu w winnicach możecie cieszyć się Państwo bogatą ofertą propozycji na aktywny wypoczynek. Klienci mają różne preferencje, ale od blisko dekady udaje nam się układać takie plany 😉

Dla osób, które po całym roku ciężkiej pracy mają ochotę po prostu odpocząć, najlepszą opcją jest 7 lub 10 dniowy pobyt w jednym z nadmorskich ośrodków lub w bardzo popularnych i doskonałych resortów termalnych.

7, 10, a może 14 dni w Słowenii?

Jaki jest optymalny czas wakacji, jaki warto zaplanować? Oczywiście to trudne pytanie – odpowiedź zależy od wielu czynników – głównie to jednak kwestia liczby dni wolnych oraz oczywiście budżetu.

Jeżeli chodzi o wakacje, to najczęściej osoby planujące podróż z nami wybierają opcję 10- dniowego pobytu. Obecnie możemy wskazać na dwie grupy turystów.

Pierwsza – osoby, które chcą spędzić urlop w jednym miejscu np. słoweńska riwiera lub jeden z licznych resortów termalnych. Dla tych osób, przygotowujemy oferty pobytowe wraz z informacją co warto zobaczyć w okolicy. W przypadku atrakcji gdzie wymagana jest rezerwacja – służymy pomocą przy takiej czynności.

Druga opcja to 10-14 dniowy pobyt podzielony na etapy. Dzięki temu nasi turyści mają okazję poznać możliwie dużą część kraju. Najczęściej są to 3-4 etapy. Rozpoczynamy od pobytu w winnicach, kolejnym etapem jest relaks w termach, a następny etap to pobyt w Alpach – kończymy na pięknej słoweńskiej riwierze.

Wakacje w słoweńskich Alpach

Wypoczynek w górach zazwyczaj dedykowany jest osobom ceniących aktywne formy spędzania wakacji. Nie inaczej jest w Słowenii. Sami mieszkańcy tego południowego kraju słyną z upodobania do sportu i rekreacji. Owocem tego jest oferta agencji sportów outdoorowych oraz realizacja zleceń na najwyższym poziomie. Tak więc część gości sama planuje codzienne aktywności, natomiast dla wielu osób plan i atrakcje m.in. takie jak rafting, wspinaczkę czy canyoing zapewniają właśnie wyspecjalizowane firmy.

Wakacje nad słoweńskim morzem

Piękne widoki, zapach morza, doskonałe jedzenie, wyborne wino… to tylko kilka przymiotników, które mamy na myśli myśląc o wakacjach nad Adriatykiem.
Nie inaczej jest w Słowenii. Oferta słoweńskiej riwiery, która liczy niespełna 50 kilometrów jest kompaktowa i posiada cechy jakie potrzebne są do wypoczynku. Osoby, które planują urlop muszą mieć jednak świadomość różnic jakie są pomiędzy wybrzeżem Bałtyku, a Adriatyku. Nie ma tutaj szerokich piaszczystych plaż. a zamiast tego wypoczywać można m.in. na plażach trawiastych z kamienistym zejściem do wody. Resorty nadmorskie takie jak Adria Ankaran, San Simon w Izoli czy resort Bernardin w Portoroz oferuje wszystko, co potrzebne jest dla wspaniałych rodzinnych wakacji. Ważna jest również informacja, iż wakacje nad słoweńskim wybrzeżu to również ciekawa oferta dla osób ceniących aktywny wypoczynek połączony z odkrywaniem doskonałych smaków słoweńskiej Istrii.

Wakacje w winnicy

Wielu z naszych klientów, korzysta z tej propozycji po czym zachwycona wraca i opowiada, o tym jak dawno nie miała okazji wypocząć tak idealnie. Zlokalizowane wśród pięknych tarasów winnice, doskonała kuchnia i otwartość gospodarzy sprawia, iż to właśnie ta forma spędzania urlopu w Słowenii staje się coraz bardziej doceniania. Samo obcowanie z przyrodą, rodzinną atmosferą w winnicy jest z jednej strony czymś dla naszych rodaków ciekawych, z drugiej strony gościnność właścicieli sprawia, iż czujemy się zaopiekowani. Zdecydowana większość gości, którzy korzystają z naszej oferty wybiera pakiety z wyżywieniem, degustacją win i możliwością korzystania z rowerów, dzięki którym mogą udawać się na codzienne wycieczki po malowniczych wzgórzach.

Wakacje w termach

Dla osób, które dopiero co odkrywają Słowenię zaskoczeniem jest duża liczba resortów termalnych. W stosunkowo małym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt term. Każda z nich ma swoją specjalizację. Oczywiście wśród naszych rodaków znane Termy Krka, Termy Olimia czy zlokalizowane na wschodzie – tuż przy granicy z Austrią – Termy3000 w Moravskich Toplicach. To co wyróżnia słoweńskie ośrodki od np polskich obiektów?
Z pewnością na szczególne zwrócenie uwagi zasługują:

  • kultura Wellness&Spa – oprócz basenów termalnych na szczególną uwagę zasługuje oferta dla osób lubiących m.in. saunowanie. Wielu z naszych klientów docenia wysoki poziom i możliwość prawdziwego relaksu
  • indywidualne podejście do klienta (nawet w tych dużych ośrodkach to się udaje)
  • doskonała regionalna kuchnia
  • bogata oferta możliwości programów kilkugodzinnych wycieczek

Mimo, że z roku na rok coraz więcej Polaków wybiera wakacje w Słowenii, to nadal jest to kierunek nieco egzotyczny. Jest to więc świetny wybór dla tych, którzy nie lubią podążać utartymi ścieżkami. Z drugiej strony ten kraj ma świetnie rozwiniętą turystykę, która stoi na najwyższym światowym poziomie. Dobrze będą się tu czuć Ci, którym zależy na komforcie i wysokiej jakości usług. Silną stroną turystycznej oferty tego kraju jest też różnorodność, więc znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy sportów ekstremalnych, jak i zwolennicy błogiego wypoczynku.