Jeruzalem-Ormož to pagórkowaty region w północno-wschodniej Słowenii. Warunki naturalne wyjątkowo sprzyjają tu uprawie winorośli. W licznych winnicach utalentowani winiarze uprawiają tu różnorodne szczepy, z których powstają wyjątkowe trunki. Wielu z nich oferuje miejsca noclegowe oraz usługi zbliżone zakresem do znanej nam w Polsce agroturystyki. Warto podkreślić jednak, że w wielu przypadkach jakość świadczonych usług jest znacznie wyższa niż bywa to w kraju nad Wisłą. Oprócz szczegółowego zapoznania się z procesem produkcji i, oczywiście, walorami wina, nie brakuje tu możliwości spędzenia czasu pośród sielskich krajobrazów. Szczególnie warta uwagi jest lokalna kuchnia, często podporządkowana nie tylko podstawowym rodzajom wina, ale również walorom poszczególnych szczepów. Prócz wina w winnicach możemy smakować regionalnej kuchni, którą bardzo często dostarczają sąsiedzi.

 

Niezależnie od tego czy jesteście w regionie Jeruzalem na wakacjach czy przejazdem np. w drodze do Chorwacji – możecie umówić się za naszym pośrednictwem na obiad, kolację czy degustację win. Oferta dostępna zarówno dla klientów indywidualnych jak również grup.


Wyślij zapytanie – odpowiemy w ciągu 24h >


Poniżej prezentujemy dwie, niemal sąsiadujące ze sobą rodzinnie winnice w tym regionie, które oferują pobyt, wyśmienite wina i lokalną kuchnię.

 

Hlebec

Rodzina Hlebec tradycje produkcji wina pielęgnuję od 3 pokoleń. Robią to z pietyzmem i zaangażowaniem, dzięki czemu produkcja wina urasta tu do rangi sztuki. Obecnie posiadają ponad 35.000 szlachetnych winorośli szczepów chardonnay, sauvignon, renski rizling, muškat otonel, laški rizling i tradycyjnego šipon.

 


Ciekawe? Pomagamy zorganizować wyjazd do winnicy Hlebec. Zobacz >


 

Obowiązkowym degustacjom w klimatycznych przytulnych wnętrzach towarzyszy poczęstunek. Na stoły trafiają lokalne domowe dania i tradycyjne specjały takie jak mięsa, domowy smalec, zupa grzybowa, pieczona kaczka, kiełbasy i kaszanki. Wszystkie posiłki przygotowywane są z ekologicznych produktów, na miejscu, przez gospodarzy. Każdego poranka na gości czeka śniadanie składające się z zestawu lokalnych wędin, komfitur ora serów w asyście gotowanej – aromatycznej kawy.

Na gościach duże wrażenie robią zawsze odwiedziny w specjalnej stali do degustacji urządzonej w piwnicy pośród efektownie podświetlonych ścian z butelek. Biesiadom w rodzinnej atmosferze sprzyjają klimatyczne pomieszczenia z ceglanymi ścianami i łukowatymi sklepieniami.

Domostwo Hlebców zaprasza gości do 7 wygodnych pokoi z łazienkami, które utrzymane są w lokalnym, domowym stylu. Oferują miejsca noclegowe dla 17 osób.

Więcej informacji o winnicy Hlebec

 

 

 

Puklavec

Agroturystyka Puklavec położona jest ok. 5 km dalej w miasteczku Zasavci, na pagórku o wysokości 300 m n.p.m. Rozciąga się stąd przepiękny widok na otaczające ją winnice i pagórki. Rodzina Puklavec z miłością i oddaniem troszczy się o 12 hektarów winnic, gdzie rośnie 45.000 winorośli. Tworzone są z nich wyśmienite wina, które już od wielu lat cieszą koneserów.


Fajnie? Pomagamy zorganizować wyjazd do winnicy Hlebec. Zobacz >


Agroturystyka dysponuje 8 pokojami (zaprasza do 12 osób) – każdy ma swoją łazienkę a z ich okien rozciągają się przyjemne widoki na winnice. Istnieje możliwość zaparkowania campera lub przyczepy camingowej.

Oprócz wyśmienitych win agroturystyka Puklavec oferuje także inne pyszności, które można dostać jedynie tutaj. Oferta kulinaryczna agroturystyki jest szeroka i dostosowuje się do życzeń gości (choć polecamy zdać się na talent kucharski gospodyń). Ich popisową potrawą jest domowy indyk pieczony w piecu chlebowym oraz gęś św. Marcina – oba przygotowane według domowej receptury. Tu nigdy braknie domowego ciasta, które zadowoli nawet najbardziej słodkie podniebienia!

Więcej informacji o winnicy Puklavec

 

 

 

W okolicy przedstawionych winnic jest wiele możliwości spędzenia czasu wolnego. Wycieczki, rower, trekkingu oraz jazda konna; a jesienią zbiera się tu grzyby. Popularną atrakcja jest też odwiedzenie innych winnic regionu. W okolicy znajdują się źródła termalne, najbliższe oddalone są tylko o 15 km w których można się wykapać – serdecznie polecamy!

 

fot. J. Kołaczek i M. Wasilewski