Słowenia to jedyny słowiański kraj położony wśród Alp. Charakteryzuje się więc tradycyjną słowiańską gościnnością, którą można szczególnie odczuć w rejonie Doliny Bohinj. Turyści są tu zawsze mile widziani i otaczani dobrą opieką. Do tego każdy z nich znajdzie tu cały szereg atrakcji. Wybór jest ogromny i do łatwych nie należy. Dlatego dziś skupimy się na jednej, za to wyjątkowej ofercie turystycznej.

Vogel, bo to o nim będzie mowa, to górujący nad Doliną Bohinj szczyt o wysokości 1922 metrów nad poziomem morza. Ten położony w południowo-wschodniej części Alp Julijskich oraz w granicach Triglavskiego Parku Narodowego masyw to prawdziwy raj dla miłośników niemal każdej formy rekreacji górskiej. Do tego oferuje podobny poziom atrakcji zarówno zimą, jak i latem.

Najprościej dostać się na Vogel kolejką linową. W lipcu 2017 r., czyli w szczycie sezonu turystycznego, czas oczekiwania na wejście do gondoli nie przekraczał 15. minut. Jej przepustowość to 950 osób na godzinę, więc jazda na górę trwa oczywiście ledwie chwilę. Jest za to konieczna, jeśli na szczycie będziemy chcieli maksymalnie wykorzystać czas.


Ceny kolejki linowej na Vogel*

Sezon zimowy:

Dorośli 14,00 €

Dzieci 9,00 €

Młodzież i seniorzy 12,00 €

Sezon Letni:

Dorośli 15,00 €

Dzieci 8,00 €

Młodzież i seniorzy: 12,50 €

* Podane ceny obejmują transport tam i z powrotem i dotyczą sezonu 20016/17. Cały cennik znajdziecie pod tym linkiem: http://www.vogel.si/winter/prices-and-info


Zaraz po wyjściu z gondoli trafiamy na teren ośrodka narciarskiego „Vogel”. To tu bije prawdziwe turystyczne serce tej niesamowitej góry. Tu również znajduje się punkt startowy do jej każdej atrakcji.

Ich prezentację zaczynamy od mniej oczywistej oferty letniej. Od wiosny do jesieni niemal cały masyw pokrywa zieleń, wśród której wytyczono kilkanaście pieszych szlaków. Znajdziemy wśród nich trasy krótkie i łatwe, jak choćby 40-minutowe podejście na Orlovą glavę, ale też dłuższe i zdecydowanie bardziej wymagające. I choć wszystkie są dobrze oznakowane, to na niektóre lepiej zabrać ze sobą mapkę. Te są darmowe i dostępne w punkcie informacji turystycznej ulokowanym tuż obok wyjścia z kolejki linowej. Przy okazji można też zapytać o przewodnika, którego warto zabrać ze sobą na te bardziej wymagającą trasy. A taką z pewnością jest prawie 4-godzinny szlak prowadzący od stacji kolejki linowej przez szczyt Šija do samego Vogla.


Znajdź nocleg w okolicy Vogla – bezpłatna rezerwacja


Na wspomnianą wcześniej Orlovą glavę można wejść, ale też wjechać działającym przez cały rok wyciągiem krzesełkowym. Z tego rozwiązania często korzystają amatorzy letnich sportów ekstremalnych, np. rowerzyści. Przygotowany dla nich górski park rowerowy oferuje 1400 metrów, bardzo zróżnicowanej i najeżonej różnymi przeszkodami trasy. Różnica wysokości pomiędzy jej punktem początkowym a końcowym wynosi 200 metrów.

Tuż obok Orlovej glavy jest zbocze, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą Dolinę Bohinj. Jest on również miejscem, z którego startują paralotniarze. Na miejscu jest więc wygodny rozbieg oraz punkt z informacjami nt. koordynatów GPS, czy lokalizacji lądowisk.

Do tego w masywie Vogla jest jeszcze kilka punktów widokowych, których zaliczenie też może być tematem nie jednej górskiej wyprawy. Pierwszy z nich znajduje się tuż obok wyjścia z gondoli, skąd rozciąga się panorama bajecznego krajobrazu – od szczytów Parku Triglav aż do Alp Kamnickich. Kolejny punkt znajdziemy obok miejsca startu paralotniarzy na Orlovej glavie, a jeszcze następne to: Vodnikov razglednik, Peč, Skalca, Rudnica, Vogar oraz Pršivec.


SPRWADŹ OFERTĘ MAP OKOLIC VOGLA W NASZYM SKLEPIE


Oczywiście równie bogata jest zimowa oferta turystyczna „Vogla”. Hasło promujące ośrodek to w końcu „Vogel – tu jest jak w bajce”, i trzeba przyznać, że ma ono pokrycie w rzeczywistości.

Początki zimowego ośrodka sportowego sięgają 1964 roku, kiedy to lokalna społeczność zdecydowała się zagospodarować cały rejon właśnie pod kątem turystów. Sezon narciarski na Voglu trwa od grudnia do połowy kwietnia, a na powierzchni 78 ha wytyczono 22 kilometry tras narciarskich, w tym 9,5 km tras łatwych i 12,5 km tych trudniejszych. Oczywiście na miejscu bez problemu możemy wynająć instruktora, a także wypożyczyć sprzęt oraz go serwisować. Trasy są bardzo dobrze przygotowane. Nawet amatorzy biegu na nartach znajdą tu przygotowaną specjalnie dla siebie krótszą trasę, na której mogą biegać dowolną techniką. Dzięki temu Vogel jest ośrodkiem dla wszystkich, niezależnie od umiejętności.


Przykładowe ceny karnetów zimowych*

Ski Pass dzienny:

Dorośli 30,00 €

Dzieci 16,00 €

Młodzież i seniorzy 26,00 €

Ski Pass trzydniowy:

Dorośli 81,00 €

Dzieci 42,00 €

Młodzież i seniorzy 70,00 €

* Podane ceny są ledwie fragmentem zimowego cennika, który obejmuje cały katalog ski passów, a także zniżek. Więcej można przeczytać pod tym linkiem: http://www.vogel.si/winter/prices-and-info


Najnowszą i zarazem najbardziej znaną w Słowenii zimową atrakcją Vogla jest od kilku lat Vogel Snow Park, czyli rozmieszczony na obszarze 2 ha tor z różnego rodzaju przeszkodami. To idealne miejsce do zabawy dla narciarzy oraz snowboardzistów. Dla zaawansowanych przygotowano też możliwość jazdy poza wyznaczonymi trasami, ale tylko, kiedy pozwalają na to warunki atmosferyczne. A i to nie koniec, bo w ofercie ośrodka są jeszcze: nocne zjazdy (należy się umówić), zjazdy okrężne z przewodnikiem oraz trasy saneczkowe. Jest też możliwość pełnego adrenaliny zjazdu w dolinę ze spadochronem we dwoje.

Kolejna atrakcja to przedszkole na śniegu, czyli park dla najmłodszych znajdujący się tuż przy wyjściu z górnej stacji kolejki. Maluchy mają tu do dyspozycji dwie trasy (60 m i 20 m) oraz karuzelę na nartach, z której mogą korzystać również ci, którzy dopiero się uczą jazdy na śniegu.

Różnorodność atrakcji Vogla dopełnia szeroka gama ofert gastronomicznych. Na przykład w chacie na Orlovej glavie, gdzie napijemy się czegoś ciepłego, albo spróbujemy specjałów lokalnej kuchni. Do tego kursuje specjalny autobus, który dowozi narciarzy z hoteli w Bledzie i Bohinju do dolnej stacji kolejki linowej.


Znajdź nocleg w okolicy Vogla – bezpłatna rezerwacja


Wszystko to sprawia, że zarówno sam Vogel, jak i otaczające go pomniejsze szczyty, są świetnym miejscem na każde wakacje. Do tego każdy w tym masywie znajdzie coś dla siebie. Łącznie z plażowiczami, którzy latem mogą wykąpać się w krystalicznym jeziorze Bohinj położonym tuż pod tą wspaniałą górą.

Więcej o Voglu można przeczytać na visitslovenia.pl