Snežnik – dach słoweńskich Bałkanów

Wybijający się z rozległego płaskowyżu krasowego Snežnik (1796 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem południowej Słowenii. Na pierwszy rzut oka przypomina Babią Górę, choć sporo odróżnia go od “Królowej Beskidów”. Chociażby panoramy: ze względu na oddalone o 30 kilometrów morze często można jednocześnie oglądać blękitną taflę Adriatyku upstrzoną wyspami Kwarneru i Dalmacji oraz poszarpane granie Alp Julijskich i Kamnicko-Sawińskich. Symbolem miejscowych lasów jest niedźwiedź, którego populacja w Słowenii należy do najliczniejszych w Europie.

Sviščaki – Snežnik – Sviščaki

Najdogodniejszym punktem startowym są położone w centrum płaskowyżu Sviščaki (1242 m n.p.m.). Dojazd drogami asfaltowo-szutrowymi z: Ilirskiej Bistricy (19 km), z miejscowości Stari Trg pri Ložu koło malowniczego zamku Snežnik (35 km) i z Mašuna (12 km). Czas przejścia: 2 godz. Różnica wysokości: 560 m. Korzystając z drogi gruntowej można wydatnie skrócić wycieczkę podjeżdżając do ostatniego parkingu, skąd na szczyt jest tylko godzina marszu. Bez trudności. Czas przejścia: 3 godz. 30 min. Z parkingu: 1 godz. 45 min.

Z centrum osady Sviščaki na ścieżkę biegnącą pomiędzy domkami do szerokiej drogi (10 min). Idziemy nią w lewo i po chwili stajemy na rozdrożu szlaków koło kapliczki św. Gabriela. Skręcamy w prawo i kontynuujemy łagodną wędrówkę trawersem zalesionego Lomu. Obniżamy się na niewielką polanę z parkingiem (wspomnianym w opisie szlaku, możliwy dojazd własnym autem), gdzie z lewej strony dochodzi nieskomplikowany orientacyjnie wariant powrotny biegnący drogą trawersującą Lom na Sviščaki. Droga wspina się w lewo i po chwili stajemy przed tablicą “Botanični rezervat”, skąd widać już niedaleki szczyt. Szlak wiedzie przez kosodrzewinę i trawersuje stok Małego Snežnika osiągając rozległy kocioł. Stąd wspinamy się po zachodnim stoku do podszczytowego schroniska Koča Draga Karolina zbudowanego na bazie starej włoskiej strażnicy wojskowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *