Wybijający się z rozległego płaskowyżu krasowego Snežnik (1796 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem południowej Słowenii. Na pierwszy rzut oka przypomina Babią Górę, choć sporo odróżnia go od “Królowej Beskidów”. Chociażby panoramy: ze względu na oddalone o 30 kilometrów morze często można jednocześnie oglądać blękitną taflę Adriatyku upstrzoną wyspami Kwarneru i Dalmacji oraz poszarpane granie Alp Julijskich i Kamnicko-Sawińskich. Symbolem miejscowych lasów jest niedźwiedź, którego populacja w Słowenii należy do najliczniejszych w Europie.

Sviščaki – Snežnik – Sviščaki

Najdogodniejszym punktem startowym są położone w centrum płaskowyżu Sviščaki (1242 m n.p.m.). Dojazd drogami asfaltowo-szutrowymi z: Ilirskiej Bistricy (19 km), z miejscowości Stari Trg pri Ložu koło malowniczego zamku Snežnik (35 km) i z Mašuna (12 km). Czas przejścia: 2 godz. Różnica wysokości: 560 m. Korzystając z drogi gruntowej można wydatnie skrócić wycieczkę podjeżdżając do ostatniego parkingu, skąd na szczyt jest tylko godzina marszu. Bez trudności. Czas przejścia: 3 godz. 30 min. Z parkingu: 1 godz. 45 min.

Z centrum osady Sviščaki na ścieżkę biegnącą pomiędzy domkami do szerokiej drogi (10 min). Idziemy nią w lewo i po chwili stajemy na rozdrożu szlaków koło kapliczki św. Gabriela. Skręcamy w prawo i kontynuujemy łagodną wędrówkę trawersem zalesionego Lomu. Obniżamy się na niewielką polanę z parkingiem (wspomnianym w opisie szlaku, możliwy dojazd własnym autem), gdzie z lewej strony dochodzi nieskomplikowany orientacyjnie wariant powrotny biegnący drogą trawersującą Lom na Sviščaki. Droga wspina się w lewo i po chwili stajemy przed tablicą “Botanični rezervat”, skąd widać już niedaleki szczyt. Szlak wiedzie przez kosodrzewinę i trawersuje stok Małego Snežnika osiągając rozległy kocioł. Stąd wspinamy się po zachodnim stoku do podszczytowego schroniska Koča Draga Karolina zbudowanego na bazie starej włoskiej strażnicy wojskowej.