Planujesz wyjazd do Słowenii i chcesz spędzić jak najwięcej czasu blisko natury?

Mamy dla Ciebie propozycję jak to zrobić!

Zapraszamy na naszą relację z wyjazdu do tego wspaniałego kraju!

 

Skąd pomysł na wyjazd do Słowenii? Chcieliśmy jechać w góry, ale jednocześnie być niedaleko morza, mieć pewność co do pogody i czuć bliskość natury. Wszystkie kryteria spełnia Słowenia, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Jednym z naszych ulubionych sposobów podróżowania, jest jazda samochodem z namiotem i nocowanie na campingach.

Słowenia okazała się idealnym miejscem na taką wyprawę. Już po pierwszym szukaniu informacji i miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć, wiedzieliśmy, że planowane 2 tygodnie mogą się okazać zbyt krótkie. Zapakowaliśmy nasze standardowe wyposażenie campingowe i wyruszyliśmy.

Jak dojechać?

Z Krakowa mamy do wyboru przynajmniej 3 opcje dojazdu do Słowenii. Zdecydowaliśmy się omijać drogi płatne i autostrady. Droga jest dużo ciekawsza i można zobaczyć wiele interesujących miejsc. Trasa prowadziła przez Bratysławę do Węgier, następnie wzdłuż granicy z Austrią na południe gdzie od wschodu wjechaliśmy na terytorium Słowenii. Jeśli preferujesz jazdę autostradami to z Polski najszybciej dojedziesz przez Czechy i Austrię (w obu krajach obowiązkowe są winiety). Jeżdżąc po Słowenii spokojnie można omijać autostrady. Drogi są nowe i w bardzo dobrym stanie, przez co jeździ się bardzo dobrze.


Autorami artykułu jest para podróżujących blogerów – Justyna i Paweł, czyli Coupleaway


Gdzie spać?

Baza campingowa w Słowenii jest bardzo dobrze rozbudowana i spokojnie w każdej miejscowości znajdziesz miejsce do biwakowania. Zatrzymując się w kolejnych miejscach zawsze mieliśmy wybór między 2-3 campingami w najbliższej okolicy. Campingi są dobrze wyposażone, na każdym można znaleźć zacienione miejsce pod namiot, czyste toalety z ciepłą wodą oraz dostęp do internetu z campingowego baru. Tutaj znajdziesz informacje o cenach na campingach, na których byliśmy oraz najważniejsze informacje w pigułce na temat Słowenii. Jeśli nie wiecie co z sobą spakować wyruszając na pierwszy camping, zapraszamy na naszego bloga gdzie jest wpis poświęcony temu, jak się przygotować oraz lista z najważniejszymi rzeczami.

Co zobaczyliśmy?

Okolice Ljutomer i Jeruzalem – kraina winem płynąca. Obowiązkowy przystanek by odpocząć po podróży, skosztować pysznego słoweńskiego wina i jedzenia z naturalnych, świeżych składników.

Ptuj – najstarsze miasto w Słowenii, którego czasy sięgają starożytnych rzymian. W klimatycznym centrum znajduje się wiele winiarni, a na zakończenie zimy jest tutaj organizowany jeden z najlepszych karnawałów na świecie – Kurentovanie.

Lublana – klimatyczna stolica, w której obowiązkowo trzeba zobaczyć Stary Rynek, most Smoków, odwiedzić dawne koszary na Metelkowej oraz wybrać się na spacer do parku Tivoli.

Zamek Predjama – wpisany do księgi rekordów Guinessa jako największy zamek jaskiniowy na świecie, zbudowany w 123 metrowej skale. Do zwiedzania udostępnione są m.in. komnaty, zbrojownia czy tajne przejście, którego używał Erazm nazywany Słoweńskim „Robin Hoodem”.

Jaskinia Postojna – jedna z największych jaskiń na świecie. Łączna długość to aż 24 kilometry. Piękne formy krasowe można podziwiać z wagonika kolejki jaskiniowej.

Piran – miasto, które przez wiele wieków należało do Włoch, przez niektórych nazywane Wenecją na lądzie. Z wieży kościoła św. Jerzego rozciąga się panorama na 3 kraje: Słowenię, Włochy oraz Chorwację.

Jezioro Bled – wizytówka Słowenii. Kto nie kojarzy malutkiego kościółka znajdującego się na małej wysepce na jeziorze? Warto wynająć małą łódkę i wybrać się na rejs wokół jeziora, a po wycieczce uzupełnić energię jedząc słynne ciasto z kremem, czyli Kremną Rezinę.

Jezioro Bohinj – dookoła jeziora prowadzi szlak ok. 14km. Po męczącej wędrówce można opalać się na jednej z plaż i wykąpać się w jeziorze. W sąsiedztwie znajduje się ośrodek narciarski Vogel, do którego można dostać się kolejką linową. Na końcu doliny jest też wodospad Savica, do którego prowadzi łatwy szlak dostępny dla wszystkich.

Rzeka Soca niespełna 140 kilometrowa rzeka, ale za to posiadająca cudowny szmaragdowy kolor. Raj dla miłośników raftingu czy kajakarstwa. Wzdłuż rzeki w wiele miejscowości jest dobrą bazą wypadową czy to nad rafting, czy okoliczne szlaki piesze i rowerowe. Najlepsze miejsca do raftingu znajdują się w okolicy miasta Bovec.

Kranjska Gora – zimowa i letnia stolica sportowa Słowenii. W zimie miłośnicy białego szaleństwa znajdą tutaj bardzo dobrze przygotowane trasy, a w lecie można zwiedzać okoliczne doliny pieszo czy na rowerze. Tuż obok znajduje się malutki rezerwat przyrody Zelenci, idealny by wybrać się na spacer i odpocząć.

Triglavski Park Narodowy i święta góra Triglav – dla tych co kochają piesze wycieczki oraz wspinaczkę idealne miejsce do tego rodzaju aktywności w Słoweńskim Krasie. Na terenie parku jest wiele schronisk, a sieć szlaków jest bardzo dobrze rozbudowana i każdy znajdzie coś dla siebie. 

 

 

Podczas 2 tygodniowego pobytu udało się nam odwiedzić te miejsca, zapoznać się z nimi, sprawdzić co oferują (a oferują niemało!) i już wiemy, że na pewno nie raz wrócimy jeszcze do Słowenii. Mieszkańcy Słowenii bardzo dbają o swoje największe dobro, jakim jest naturalne środowisko. Wykorzystują jego potencjał w zrównoważony sposób, dzięki czemu mamy możliwość korzystać z tego i być jak najbliżej natury, nie wywierając złego wpływu na nią. Bardzo polecamy odwiedzić Słowenię, a na pewno nie będziesz zawiedziony!

 

 

fot. i tekst Coupleaway.com