Planujesz wyjazd do Słowenii i chcesz spędzić jak najwięcej czasu blisko natury?
Mamy dla Ciebie propozycję jak to zrobić!
Zapraszamy na naszą relację z wyjazdu do tego wspaniałego kraju!
Skąd pomysł na wyjazd do Słowenii? Chcieliśmy jechać w góry, ale jednocześnie być niedaleko morza, mieć pewność co do pogody i czuć bliskość natury. Wszystkie kryteria spełnia Słowenia, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Jednym z naszych ulubionych sposobów podróżowania, jest jazda samochodem z namiotem i nocowanie na campingach.
Słowenia okazała się idealnym miejscem na taką wyprawę. Już po pierwszym szukaniu informacji i miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć, wiedzieliśmy, że planowane 2 tygodnie mogą się okazać zbyt krótkie. Zapakowaliśmy nasze standardowe wyposażenie campingowe i wyruszyliśmy.
Jak dojechać?
Z Krakowa mamy do wyboru przynajmniej 3 opcje dojazdu do Słowenii. Zdecydowaliśmy się omijać drogi płatne i autostrady. Droga jest dużo ciekawsza i można zobaczyć wiele interesujących miejsc. Trasa prowadziła przez Bratysławę do Węgier, następnie wzdłuż granicy z Austrią na południe gdzie od wschodu wjechaliśmy na terytorium Słowenii. Jeśli preferujesz jazdę autostradami to z Polski najszybciej dojedziesz przez Czechy i Austrię (w obu krajach obowiązkowe są winiety). Jeżdżąc po Słowenii spokojnie można omijać autostrady. Drogi są nowe i w bardzo dobrym stanie, przez co jeździ się bardzo dobrze.
Autorami artykułu jest para podróżujących blogerów – Justyna i Paweł, czyli Coupleaway
Gdzie spać?
Baza campingowa w Słowenii jest bardzo dobrze rozbudowana i spokojnie w każdej miejscowości znajdziesz miejsce do biwakowania. Zatrzymując się w kolejnych miejscach zawsze mieliśmy wybór między 2-3 campingami w najbliższej okolicy. Campingi są dobrze wyposażone, na każdym można znaleźć zacienione miejsce pod namiot, czyste toalety z ciepłą wodą oraz dostęp do internetu z campingowego baru. Tutaj znajdziesz informacje o cenach na campingach, na których byliśmy oraz najważniejsze informacje w pigułce na temat Słowenii. Jeśli nie wiecie co z sobą spakować wyruszając na pierwszy camping, zapraszamy na naszego bloga gdzie jest wpis poświęcony temu, jak się przygotować oraz lista z najważniejszymi rzeczami.
Co zobaczyliśmy?
Okolice Ljutomer i Jeruzalem – kraina winem płynąca. Obowiązkowy przystanek by odpocząć po podróży, skosztować pysznego słoweńskiego wina i jedzenia z naturalnych, świeżych składników.
Ptuj – najstarsze miasto w Słowenii, którego czasy sięgają starożytnych rzymian. W klimatycznym centrum znajduje się wiele winiarni, a na zakończenie zimy jest tutaj organizowany jeden z najlepszych karnawałów na świecie – Kurentovanie.
Lublana – klimatyczna stolica, w której obowiązkowo trzeba zobaczyć Stary Rynek, most Smoków, odwiedzić dawne koszary na Metelkowej oraz wybrać się na spacer do parku Tivoli.
Zamek Predjama – wpisany do księgi rekordów Guinessa jako największy zamek jaskiniowy na świecie, zbudowany w 123 metrowej skale. Do zwiedzania udostępnione są m.in. komnaty, zbrojownia czy tajne przejście, którego używał Erazm nazywany Słoweńskim „Robin Hoodem”.
Jaskinia Postojna – jedna z największych jaskiń na świecie. Łączna długość to aż 24 kilometry. Piękne formy krasowe można podziwiać z wagonika kolejki jaskiniowej.
Piran – miasto, które przez wiele wieków należało do Włoch, przez niektórych nazywane Wenecją na lądzie. Z wieży kościoła św. Jerzego rozciąga się panorama na 3 kraje: Słowenię, Włochy oraz Chorwację.
Jezioro Bled – wizytówka Słowenii. Kto nie kojarzy malutkiego kościółka znajdującego się na małej wysepce na jeziorze? Warto wynająć małą łódkę i wybrać się na rejs wokół jeziora, a po wycieczce uzupełnić energię jedząc słynne ciasto z kremem, czyli Kremną Rezinę.
Jezioro Bohinj – dookoła jeziora prowadzi szlak ok. 14km. Po męczącej wędrówce można opalać się na jednej z plaż i wykąpać się w jeziorze. W sąsiedztwie znajduje się ośrodek narciarski Vogel, do którego można dostać się kolejką linową. Na końcu doliny jest też wodospad Savica, do którego prowadzi łatwy szlak dostępny dla wszystkich.
Rzeka Soca – niespełna 140 kilometrowa rzeka, ale za to posiadająca cudowny szmaragdowy kolor. Raj dla miłośników raftingu czy kajakarstwa. Wzdłuż rzeki w wiele miejscowości jest dobrą bazą wypadową czy to nad rafting, czy okoliczne szlaki piesze i rowerowe. Najlepsze miejsca do raftingu znajdują się w okolicy miasta Bovec.
Kranjska Gora – zimowa i letnia stolica sportowa Słowenii. W zimie miłośnicy białego szaleństwa znajdą tutaj bardzo dobrze przygotowane trasy, a w lecie można zwiedzać okoliczne doliny pieszo czy na rowerze. Tuż obok znajduje się malutki rezerwat przyrody Zelenci, idealny by wybrać się na spacer i odpocząć.
Triglavski Park Narodowy i święta góra Triglav – dla tych co kochają piesze wycieczki oraz wspinaczkę idealne miejsce do tego rodzaju aktywności w Słoweńskim Krasie. Na terenie parku jest wiele schronisk, a sieć szlaków jest bardzo dobrze rozbudowana i każdy znajdzie coś dla siebie.
Podczas 2 tygodniowego pobytu udało się nam odwiedzić te miejsca, zapoznać się z nimi, sprawdzić co oferują (a oferują niemało!) i już wiemy, że na pewno nie raz wrócimy jeszcze do Słowenii. Mieszkańcy Słowenii bardzo dbają o swoje największe dobro, jakim jest naturalne środowisko. Wykorzystują jego potencjał w zrównoważony sposób, dzięki czemu mamy możliwość korzystać z tego i być jak najbliżej natury, nie wywierając złego wpływu na nią. Bardzo polecamy odwiedzić Słowenię, a na pewno nie będziesz zawiedziony!
fot. i tekst Coupleaway.com