Malownicze krajobrazy otaczające kompleks Term Olimia zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych. Poniżej prezentujemy dwie propozycje bardzo krótkich przejażdżek, które pozwolą na poznanie najbliższych okolic.

Rowery wypożyczymy w recepcji. Koszt to 10 EUR z 4h lub 15 EUR za cały dzień.

Olimije – spacer po zioła i  czekoladę

Trasa liczy ok 10 km, w większości ścieżką rowerową, po płaskim terenie. Krótki odcinek jezdnią.

Olimije to niewielka wieś (ok 250 mieszkańców), nad którymi górują charakterystyczne zabudowania klasztoru. Składają się na nie kościół z barokowym wystrojem i zamek. W ich wnętrzu znajduje się jedna z najstarszych aptek w Europie.  Klasztor otacza ogród botaniczny z ponad 150 gatunkami leczniczych ziół i innych roślin.  Kolejną atrakcją jest znajdująca się obok zabytkowa fabryka czekolady, a w niej firmowy sklep ze słodkościami.

Z kompleksu term ruszamy w prawo w główną drogę. Po ok 1 km na rondzie przy stacji benzynowej skręcamy w prawo, a na następnym w lewo zgodnie z drogowskazem na Olimje. Od tego miejsca jedziemy ścieżką rowerową. Po ok 4 km docieramy do celu podróży. Wracamy tą samą drogą.


Rezerwuj z nami nocleg w Termach Olimia >


 

Mapa trasy:

Zdjęcia:

Wspinaczka do zamku Podčetrtek

Trasa to ok 8 km, ok 200 m podjazdów. Prowadzi drogami szutrowymi i asfaltowymi

Ci, którzy kosztem nieco większego wysiłku chcieliby rozejrzeć się po okolicy z góry, mogą wybrać się na wycieczkę do wznoszącego się nad okolicą zamku Podčetrtek. To obecnie opuszczony zabytek, którego początki sięgają XIII w. Po drodze spotkamy malownicze widoki na okoliczne doliny i wzgórza

Wspinaczkę zaczynamy w dolinie, która znajduje się za Apartamentami Rosa w kompleksie Term Olimia. Pnącą się w górę alejką docieramy do szerszej szutrowej drogi, którą jedziemy w prawo. Po chwili dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Jedziemy prosto, cały czas podjeżdżając między zabudowaniami. Trasa prowadzi do lasu. Między drzewami obserwujemy malowniczy widok na dolinę. Po ok 3,5 km od term trasa dociera do skrzyżowania z drogą szutrową. Parę metrów od niego widać drogowskaz na zamek. Skręcamy w nią w lewo i jedziemy prosto przez nieco ponad kilometr. Docieramy do zamku. W drogę powrotną ruszamy kamienistym zjazdem na lewo od niego. Trasa prowadzi dosyć stromo w dół do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w prawo. Zjeżdżamy w kierunku zabudowań. Na następnym skrzyżowaniu w lewo i dalej w dół, główną drogą do centrum wsi Podčetrtek. Dojeżdżamy do dwóch rond. Na pierwszym prosto, na drugim skręcamy w lewo. Po ok 1,5 km dojeżdżamy do Term Olimia.


Rezerwuj z nami nocleg w Termach Olimia >


Mapa trasy:

Zdjęcia