Być w Lublanie i nie wejść na wzgórze zamkowe? Bez wątpienia będąc w centrum Lublany w dostrzeżemy górujące nad miastem wzgórze z zamkiem, którego bryła zwieńczona jest łopoczącymi flagami Słowenii oraz miasta stołecznego.

(więcej informacji o zamku >)

Wielu turystów zaciekawionych m.in. widokiem na panoramę miasta zastanawia się jak owy „szczyt” zdobyć. Oprócz dwóch dróg, które udostępnione są dla pieszych oraz z ograniczeniami dla ruchu kołowego, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wjazd kolejką linową.

Dolna stacja kolejki znajduje się na placu Krek naprzeciwko centralnego rynku w Lublanie, tak więc blisko centrum – jakby na zakończenie lub początek spaceru po Lublanie.

Jak skorzystać z kolejki

Mimo, że funkcjonowanie kolejki jest zorganizowane bardzo sprawnie, w szczycie sezonu musimy się przygotować na chwilę stania w kolejkach: najpierw do kasy biletowej, a potem w oddzielnej do wagonika. Każdorazowo mieści się w nim ok 33 osób. Bieżące zapełnienie pokazuje duży licznik, więc w każdej chwili możemy oszacować ile czasu jeszcze pozostało nam do wejścia. Kolejka kursuje między górną a dolną stacją z częstotliwością 15 raz na godzinę, zabierając za każdym razem maksymalnie 33 osoby.

Wejście jest zautomatyzowane – po zeskanowaniu biletu musimy przejść przez “kołowrotek”. Całość procedury jest na bieżąco kontrolowana przez uczynnych pracowników obsługi, więc przebiega bardzo sprawnie.

Przeszklona konstrukcja kolejki pozwala na podziwianie panoramy stolicy Słowenii podczas jazdy. Po wejściu do wagonika warto zająć miejsce przy zewnętrznej szybie, bo z niej rozpościera się najlepszy widok podczas jazdy. Jednak jeśli nie uda nam się skorzystać z tej okazji, nic straconego. Zamkowe mury oferują dużo szersze panoramy na miasto i okolicę.

Podróż powrotna odbywa się w analogiczny sposób.

Czas kursowania kolejki

Styczeń, luty, marzec i listopad: 10.00–20.00
Kwiecień, maj i październik: 9.00–21.00
Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień: 9.00–23.00
Grudzień: 10.00–22.00
Kolejka linowa kursuje co ok. 10 minut.

Cennik (2019)

Dorośli:
W dwie strony: 4,00 €
W jedną stronę: 2,20 €
Dzieci (7–18 lat), studenci, seniorzy, grupy 15 lub więcej
W dwie strony: 3,00 €
W jedną stronę: 1,50 €
Bilet rodzinny: do 2 dorosłych i minimum 1 dziecko (7-18 lat)
W dwie strony: 10,00 €
W jedną stronę: 6,00 €