W Izoli możemy już odczuć relaksującą atmosferę letnich wakacji. Słoweńska Istria oferuje wiele atrakcji, z których można skorzystać przy pięknej pogodzie nad morzem i w wiejskich okolicach. W tym roku przygotowujemy kolejne niespodzianki. Izolana, czyli Dom Morza, to miejsce, w którym dzieci będą mogły przetestować swe umiejętności poszukiwania skarbów, oferujące zabawę dla całej rodziny podczas Łowienia jak za dawnych lat. Po skorzystaniu z kąpieli słonecznych na jednej z ośmiu plaż w Izoli, nie będzie czasu na nudę, nawet w godzinach wieczornych.

1. Ciesz się słonecznymi kąpielami na jednej z plaż Izoli

Izola oferuje najbardziej zróżnicowany wybór plaż w Słowenii. Na tutejszym pasie wybrzeża, o długości wynoszącej 5 km, znajdziemy osiem plaż, które obejmują plażę miejską, naturalne i dzikie plaże, piaszczyste zatoczki, podwodne stanowisko archeologiczne, plaże oferujące najpiękniejsze widoki, plaże dla niepełnosprawnych, a nawet plaże dla psów. Plaża Bela skala jest doskonała dla każdego, kto kocha wolność, gdyż jest to najlepsze miejsce w Izoli, by uciec przed tłumami turystów. Można zobaczyć dziką, dziewiczą przyrodę i nasze małe miasteczko rybackie w drodze do plaży w Parku Krajobrazowym Strunjan. W odległości tylko kilkuset metrów od tej dzikiej słoweńskiej plaży, można znaleźć plażę miejską Under the Belvedere, która jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród młodych ludzi, oferującą relaksujący chłód podczas upałów i wiele wieczornych zabaw.

Najbardziej popularną plażą Izoli wśród mieszkańców i jedną z najbardziej kultowych na Słoweńskiej Istrii, zlokalizowaną w samym centrum miasta, jest plaża przy latarni, która oferuje, między innymi, uroczy widok Debeli rtič cape, miasta Koper i zatoki Mesečev zaliv. Przy dobrej widoczności, można zobaczyć Triest, a nawet ośnieżone słoweńskie Alpy. Inne zalety tej plaży to bezpieczny dostęp do morza, zacienione miejsca wśród drzew w pobliskim lasku sosnowym oraz łączka z placem zabaw dla dzieci. W związku z tym, ta plaża to super atrakcja dla rodziców i dzieci.

plaża w Izoli

2. Skorzystaj z atrakcji Izoli dla całej rodziny – odwiedź zatokę Simon’s Bay

San Simon lub Simon’s Bay jest znana jako miejsce najbardziej przyjazne rodzinie w Izoli. Piaszczysta zatoczka, boisko do siatkówki, zjeżdżalnia, a nawet ruina rzymskiej willi w pobliskim parku archeologicznym zamienią San Simon w doskonałą rodzinną przygodę. Można również wypróbować swych sił w różnych sportach wodnych na plaży; można wynająć kajak, deskę do pływania z wiosłem (SUP), rower wodny lub poczuć zastrzyk adrenaliny podczas jazdy motorówką. W tym roku, będzie można wypić kawę lub koktajl w odnowionym barze znajdującym się w pobliżu placu zabaw dla dzieci, podczas gdy dzieci korzystają z przygód morskich.

zjeżdżalnia w San Simon w Izoli

Jeżeli chcą Państwo spróbować swych sił na desce do pływania z wiosłem, można wynająć deskę SUP na cały dzień w Centrum Informacji Turystycznej w Izoli.

3. Odkryj wyjątkowe atrakcje Izoli

Jeżeli poza odpoczynkiem na plaży pragniecie Państwo odkryć więcej tajemnic Izoli, zapraszamy do miejsca zwanego Izolana – Dom Morza, gdzie morski i przybrzeżny charakter Izoli jest przedstawiony i udokumentowany fotografiami, nagraniami video oraz różnymi eksponatami. W Domu Morza, dzieci mogą przetestować swe umiejętności w prawdziwej zabawie detektywistycznej poszukiwanie tajemniczego skarbu. Po podejmowaniu wyzwań, rozwiązywaniu zagadek oraz – co oczywiste – poszukiwaniu skarbu znajdujemy kreatywny warsztat, w którym dzieci uczą się modelarstwa i tworzą swą własną, wyjątkową pamiątkę znad morza.

rodzina zwiedzająca Dom Morza Izolana w Słowenii

Jednakże, gdy chcą Państwo i wasza rodzina spróbować wędkarstwa lub chcecie spędzić wieczór nad morzem, pozwólcie, aby wasz kapitan zabrał was na przygodę pod nazwą Łowienie jak za dawnych lat.. Ta rodzinna przygoda morska obejmuje rejs morski małym statkiem oraz naukę łowienia ryb „jak za dawnych lat”. Podczas rejsu, będzie można również posłuchać interesujących opowieści o Izoli.

4. Spróbuj śródziemnomorskiej kuchni Izoli

W Izoli, różnorodność i obfitość kuchni śródziemnomorskiej i Istrii została wzbogacona konceptem pod nazwą Kilometre Zero oraz ofertą obejmującą wybrane restauracje Izoli, zapewniając autentyczną przygodę z lokalną kuchnią. W czerwcu, na talerzach w Izoli panują omułki śródziemnomorskie. Należy dodać, że dania morskie w lokalnych restauracjach są dostępne przez całe lato. Regionalna kuchnia Izoli stanowi również wątek przewodni innych imprez letnich. W sierpniu, na tutejszych ulicach poczujemy zapach sosu pomidorowego pod nazwą šalša, natomiast we wrześniu możemy delektować się zapachem bazylii, pikantnych smaków i przysmakiem z suszonego, solonego dorsza pod nazwą baccala, z którego słynie Izola.

owoce morza podane w restauracji w Izoli

Gdy lubicie Państwo przygotowywać swój własny obiad, można kupić lokalne owoce i warzywa na rynku Ruba z moje njive, gdzie miejscowi rolnicy sprzedają swe własne produkty.

5. Zrelaksuj się w Izoli podczas jednej z imprez wieczornych

Sezon imprez turystycznych w Izoli rozpocznie na początku czerwca Święto Drzew Oliwnych, Wina i Ryby oraz Festiwal Złotej Gałązki Oliwnej. Tak jak w poprzednich latach, miejscowi producenci zaprezentują się na wąskich uliczkach miejskich; imprezie będzie towarzyszyć muzyka. Imprezy kulturalne będą trwały przez pierwszy tydzień czerwca, gdy kino Island Cinema wróci do Izoli. Od 16 czerwca, zabawa będzie kontynuowana na ulicy Ljubljanskiej, rozpoczynając cykl koncertów czwartkowych pod nazwą Wieczory w Špina. Pod koniec lipca, rozpocznie się ponownie Festiwal Muzyczny w Izoli na rynku Manzioli trg, oferując w tym roku dwa koncerty. Największą imprezą organizowaną w Izoli będzie tradycyjne Święto Rybaka, podczas którego będzie prezentacja kuchni śródziemnomorskiej i świetny program muzyczny w piątek i sobotę, 23 i 24 sierpnia.