Zwieńczony wysokim masztem telekomunikacyjnym ostry kształt Nanosa rzuca się w oczy z nadmorskiej autostrady. Wysoki płaskowyż krasowy obfituje w bardzo dalekie widoki z rozległych polan na wierzchowinie. Charakterystyczny kształt wybijającej się w nadmorskiej panoramie góry ułatwiał nawigację żeglarzom pływającym po Zatoce Triesteńskiej. Nanos słynie z porwistego wiatru fenowego, zwanego borą (slo. burja). Z tego względu dachówki domów w dolinie Vipawy obciążane są kamieniami. Opisywana poniżej trasa nie nadaje się do wędrówek z wózkiem. Jeśli chcemy zwiedzić płaskowyż z tym środkiem transportu warto podjechać na niego wąską drogą z Podgriča i korzystając z wygodnych dróg bitych obejrzeć szczytowe atrakcje Nanosa.

Razdrto – kościół św. Hieronima – Pleša – Razdrto

Łagodna ścieżka biegnąca południowymi stokami Nanosa jest jednym z najprzyjemniejszych szlaków rejonu Primorska. Nawet w upalne dni liczyć możemy na przyjemny cień liściastych lasów, zaś rewelacyjne panoramy z wierzchowiny płaskowyżu wynagrodzą nam trudy wędrówki. Czas przejścia: 4 godz. Różnica wysokości: 700 m.

Wyruszamy z obszernego parkingu we wsi Razdrto, znajdującego się przed wiaduktem nad autostradą. Na skrzyżowaniu za nią zakręcamy w lewo i po chwili znajdujemy się na łagodnym szlaku wiodącym przez polanę. Wchodzimy w las, gdzie po chwili osiągamy skrzyżowanie szlaków. Prawy wariant – stromy szlak (strma pot) wiedzie skalistym terenem, ubezpieczonym gdzieniegdzie żelaznymi ułatwieniami. Wybieramy lewy szlak (položna pot) i wędrujemy przyjemnym szlakiem do skrzyżowania na krawędzi płaskowyżu Nanosa. Warto zejść w kilka minut do malowniczo położonego kościółka św. Hieronima. Idziemy dalej za oznaczeniami „Vojkova koča”. Szlak wspina się teraz równolegle do drogi szutrowej i dociera do położonego w lecie schroniska, skąd kilka minut do szczytowej anteny.