Bovec jest alpejskim miastem, które leży u podnóża pasma Alp Julijskich oraz na granicy Parku Narodowego Triglav. Oferuje odwiedzającym bogatą mieszankę doświadczeń rekreacyjnych, kulturalnych i historycznych w urzekających warunkach naturalnych. Główną atrakcją doliny jest szmaragdowo-zielona rzeka Soča, jedna z najpiękniejszych w Europie. Nie przez przypadek Walt Disney Pictures wybrał rejon na scenerię „Księcia Caspiana”, drugiej części „Opowieści z Narnii”.

Rozmaite dopływy Soczy wpływając również do doliny, tworzą krystalicznie czyste akweny i wodospady. Pośród wszystkich na uwagę najbardziej zasługuje Boka, najbardziej majestatyczny wodospad słoweński oraz Virje – mniejszy, ale bardzo malowniczy. Pamiętać należy, że Bovec jest rajem nie tylko dla wielbicieli natury: jest słynny w Słowenii i poza jej granicami jako ważne centrum aktywności outdoorowych. Dolina oferuje niezliczoną liczbę możliwości uprawiania sportów i rekreacji: wodne (kajaki, rafting, canyoning), wędkowanie, wspinaczkę, wędrówki piesze, kolarstwo, zip-line, spadachroniarstwo i lotniarstwo, loty czy golf; zimą, rodzinne narciarstwo, cross country, tobogganing czy snow-shoeing…. Sporo tego, nie?

Goście mogą łączyć aktywne przygody z odkrywaniem dziedzictwa kulturowego, które ciągle żyje na alpejskich pastwiskach, starych farmach, w czasie tradycyjnych uroczystości i w lokalnej gastronomii. Najbardziej wyraziste lokalne produkty znajdziemy w kuchni rejonu, wliczając w to miód i ser Bovec. Słodkich doznań dostarczy lokalny deser znany jako krafi.

Ten rejon pięknej i niezniszczonej natury oraz dziedzictwa kulturalnego Alp Słoweńskich jest chroniony jako część Parku Narodowego Triglav. Soča Front (Isonzo) jest częścią historii świata i jeśli zaznaczymy setną rocznicę I wojny światowej, wymowną przestrogą. Pamiątki z tego czasu są ze sobą połączone tworząc Ścieżkę Pokoju rozpoczynającą się w Logu pod Mangartom, prowadząc przez Bovec i inne miasta Doliny Soca, aż do Morza Adriatyckiego.

 

Bovec jest regionem rekordów:
Wodospad Boka – najbardziej majestatyczny wodospad w Słowenii
Triglav (2864 m) – najwyższy szczyt w Słowenii
Rzeka Soca – Najbardziej szmaragdowa rzeka Europy
Jezioro Krnsko – Największe jezioro górskie w Słowenii
Kanin-Sella Nevea (2300 m) – Najwyższej położony ośrodek narciarski w Słowenii (zamknięty do odwołania)
Przełęcz Vršič (1611 m) – najwyższa przełęcz w Słowenii
Górska droga do Mangartsko sedlo – najwyżej położona droga w Słowenii

Więcej informacji o Bovcu i okolicy >

Zdjęcia LTO BOVEC, BOVEC.SI