Na pierwszy rzut oka stolica Słowenii nie powala ogromem atrakcji turystycznych. Nic bardziej mylnego. Oferta Lublany jest bardzo bogata, tylko trzeba wiedzieć, gdzie i czego szukać.

Lublana to największe miasto Słowenii. I choć w Polsce należałoby do średniaków, bo blisko 250 tys. mieszkańców to mniej więcej tyle, ile ma Gdynia, to bez wątpienia wyróżnia się nie tylko bogatym programem kulturalnym, ale też unikalną architekturą, ciekawą historią, a przede wszystkim odnowioną i niezwykle uroczą starówką ciągnącą się wzdłuż rzeki Lublanicy.

Ogrom kafejek rozsianych wzdłuż rzeki, parki z ogromnym Parkiem Tivoli w centrum miasta, liczne muzea, zamek i przede wszystkim zabytki architektury, w tym liczne dzieła bohatera narodowego Słowenii – Jože Plečnika, słynnego architekta przełomu XIX i XX wieku. To wszystko i wiele, wiele innych atrakcji sprawia, że Lublana da się jednak lubić. Można w niej spędzić zarówno świetny weekend, jak i równie doskonały tydzień.


Więcej informacji o zwiedzaniu Lublany >


Oczywiście miasto najbardziej tętni życiem latem, kiedy w kawiarenkach i między parasolkami przewijają się prawdziwe tłumy turystów. Jednak najpiękniej oddaje swoje walory jesienią, kiedy tłumy się wyraźnie przerzedzają, a drzewa – zupełnie jak w Polsce – nabierają żywych kolorów.

 

 

Od czego w takim razie rozpocząć zwiedzanie stolicy Słowenii? Na to pytanie jest tylko jedna poprawna odpowiedź, zresztą tak samo jak na pytanie o najbardziej znanego Słoweńca. Odpowiedzi na oba łączy postać Jože Plečnika, słynnego architekta, wybitnego przedstawiciela modernizmu i narodowej dumy Słowenii, bez którego miasto na pewno nie wyglądałoby tak, jak wygląda dziś. W drugiej połowie lat 20. Plečnik coraz częściej zaczyna tworzyć projekty dedykowane Lublanie, których z biegiem lat było więcej i więcej. Jego pierwszą dużą urbanistyczną wizją był projekt dzielnicy Bežigrad (1928), a potem kolejne: ulicy Vegi z placem Konstytucji, projekt zagospodarowania nabrzeży Lubljanicy i Gradaščicy, czy placu Świętego Jakuba i terenów starego miasta. Do tego doszły projekty pojedynczych obiektów, jak: kościoła Świętego Franciszka (1925-30), stadionu Orła (1925-41), gmachu Izby Handlu, Rzemiosła i Przemysłu (1924-27), Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, czy Ludowej Kasy Pożyczkowej w Celju (oba 1928-30), i w końcu gmachu Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej w Lublanie (1936-41), który stanowi jeden z najbardziej widowiskowych projektów zrealizowanych w jego rodzinnym mieście. Ogrom wkładu Jože Plečnika w przestrzeń urbanistyczną Lublany sprawia, że dziś określana jest miastem z własnoręcznym podpisem artysty.

 

 

Zwiedzanie Lublany można więc zacząć od dłuższego spaceru z aparatem w ręku. Na pewno decyzji takiej sprzyjać będzie fakt, że centrum miast jest stosunkowo niewielkie, a do tego bogato ozdobione różnymi dziełami artystycznymi – rzeźbami, posągami, itp. Spacer nie będzie się więc ani dłużył, ani nie będzie nudny. Do tego wszystkie pozostałe atrakcje są położone albo w samym centrum, albo w odległości nie dłużej niż 20, 30-minutowy spacer. Dla ułatwienia zdecydowaliśmy się wymienić poniżej je w całkiem przypadkowej kolejności:

  • Zamek – średniowieczna warownia górująca nad Lublaną i pieczołowicie odrestaurowana kilka lat temu. Obecnie na zamku można zobaczyć stałą wystawę poświęconą historii Słowenii, czy obejrzeć film 3D o historii Lublany (od czasów prehistorycznych do teraz). W odrestaurowanej kaplicy św. Jerzego (1489) można podziwiać płaskorzeźby, freski i tarcze herbowe książąt Carnioli. Warto też wejść na XIX-wieczną wieżę zamkową i przespacerować się wzdłuż wałów.
  • Stara Lublana – idąc z Zamku najlepiej przejść przez Metodov trg i odnaleźć Mestni trg, Stari trg oraz Gornji trg. Większość znajdujących się tu domów reprezentuje styl barokowy z wyjątkiem kilku, które zachowały średniowieczny charakter. Na Mestnim trgu można podziwiać piękny ratusz – Mestna hiša z końca XV wieku i fontannę: Robbov vodnjak (postaci tytanów trzymające dzbany z przelewającą się wodą symbolizują trzy rzeki Karnioli – Sawę, Krkę i Lublanicę).
  • Liczne kawiarnie, restauracje, galerie i sklepiki nadają uroku całej Starej Lublanie i są popularnym miejscem spacerów tak mieszkańców jak i turystów.
  • Smok – symbol miasta, widoczny w różnych jego częściach, a przede wszystkim na słynnym Moście Smoków w centrum. Według legendy strzegące mostu rzeźby smoków machają ogonami za każdym razem, kiedy przedzie nim dziewica
  • Pomnik France Preserena – słoweńskiego wieszcza i autora hymnu narodowego, który stoi niedaleko Smoczego Mostu. W jego przypadku ciekawostką jest fakt, że wieszcz spogląda z cokołu w okna kamienicy, w której żyła jego ukochana Julia Primic. W pobliżu znajdziemy dziesiątki kawiarenek i liczne galerie oraz muzea.
  • Plac Kongresowy i przylegający do niego park Zvezda – centrum kulturalne Lublany, gdzie zwykle odbywają się różnego rodzaju plenerowe koncerty i imprezy. W pobliżu liczne kawiarnie.
  • Mosty Lublany – dawniej na znajdujących się w centrum miasta mostach mieszkali i pracowali rzemieślnicy, którzy szukali klientów wśród przechodniów. Dziś przeprawy są kolejnymi perłami architektury stolicy Słowenii.
  • Park Tivoli – został wybudowany w XVII w. i dziś nazywany jest także Parkiem Przyjaźni. Idealne miejsce na spacery. Znajdziemy w nim także piękny Zamek Tivioli, w którym obecnie mieści się Międzynarodowe Centrum Grafiki.

Więcej informacji o zwiedzaniu Lublany