Velika Planina jest największym zwartym obszarem pasterskim w Słowenii i słynie z niepowtarzalngo zespołu drewnianych zabudowań związanych z wypasem, tworzącego tu trzy spore osiedla: Mali i Veliki Stan oraz Gojšką planinę. Uwagę przyciąga archaiczna konstrukcja niektórych szałasów o niespotykanym w Słowenii elipsoidalnym rzucie dachów. W jednym z budynków – starodawnej Preskarjevej Bajcie – można w sezonie wypasowym oglądać kolekcję pasterskich sprzętów. To, co najważniejsze dla dzieci: pasterstwo na Planinie żyje w sezonie letnim, dzięki czemu mamy okazję wędrować wśród stad krów, spróbować zsiadłego mleka, czy też odkryć skąd się bierze ser. Czas przejścia: 3 godz. 30 min.

Velika Planina jest jednym z najbardziej wdzięcznych miejsc na półdniową wycieczkę z dziećmi. Najprościej wyjechać na krawędź płaskowyżu kolejką linową z doliny Kamniškiej Bistricy (25€ za bilet rodzinny w dwie strony: dwoje dorosłych + maksymalnie czwórka dzieci). Ze stacji końcowej można podjechać wyciągiem krzesełkowym pod najwyższy na płaskowyżu szczyt Gradišča (1666 m n.p.m., wtedy bilet rodzinny kosztuje 35 €), bądź też podejść wygodną drogą wśród pięknych widoków na najwyższą część Alp Kamnickich: skalistą grań Grintovców. Stan znakowania wśród osiedli jest słaby, lecz dzięki dużej ilości tablic kierunkowych brak tu trudności orientacyjnych. Z wyrównanego wierzchołka Gradišča opuszczamy się na wschód w stronę widocznego osiedla pasterskiego Veliki Stan. Łatwo poznać najstarszy i najbardziej typowy budynek pasterski – małą Preskarjevą bajtę – gdyż jako jedyny nie ma komina. Wewnątrz znajduje się ciekawa ekspozycja dotycząca pasterstwa. Muzeum jest czynne w sezonie wypasowym, klucze w nowym szałasie rodziny Preskar, położonym obok. Nieco dalej warto zejść ze szlaku i po zwiedzeniu kościółka MB Śnieżnej (zbudowanego według projektu najwybitniejszego słoweńskiego architekta Jože Plečnika) zapuścić się pomiędzy urocze szałasy.

Nasza trasa wiedzie teraz na południe, w kierunku całorocznych schronisk. Črnuški dom i Domžalski dom oddalone są o kwadrans marszu. Powrót tą sama trasą lub ciekawiej krawędzią płaskowyżu po lewej stronie (ostrożnie!).